Skip to main content

Czucie głębokie (propriocepcja) – co to właściwie jest?

Każdego dnia nasz mózg odbiera ogromną ilość informacji sensorycznych. Dzieje się to dzięki istnieniu siedmiu zmysłów. Do tych zmysłów należą: dotyk, równowaga, propriocepcja, węch, smak, słuch i wzrok. Informacje, które są odbierane przez mózg są następnie przetwarzane, czyli interpretowane, po czym następuje właściwa reakcja. W zależności od tego, jak mózg przetworzy dane informacje, czyli w jaki sposób będzie następował proces integracji sensorycznej, wynikiem będą określone emocje lub zachowania.

Czym jest czucie głębokie?

Czucie głębokie, czyli inaczej propriocepcja to zdolność do swobodnego poruszania się w przestrzeni. Jest to zmysł orientacji ułożenia własnego ciała. To właśnie ten zmysł informuje nas z jaką siłą pracują nasze mięśnie, jak szybko i w jaki sposób nasze ciało porusza się w przestrzeni. Jest także ściśle związana ze zmysłami dotyku i równowagi.

Za co odpowiada propriocepcja?

Czucie głębokie odpowiada za całość naszej codziennej aktywności. Czy leżymy, stoimy, biegniemy, skaczemy – to zmysł propriocepcji odbiera bodźce i informuje o położeniu ciała w przestrzeni. Dlatego nie musimy kontrolować pracy swoich rąk i nóg, gdyż dzieje się to automatycznie. Receptory czucia głębokiego znajdują się w stawach, ścięgnach i mięśniach. To właśnie one dostarczają do mózgu informacje, w jakiej pozycji znajduje się dana kończyna.

Co może świadczyć o zaburzeniach propriocepcji?

Dzieci z zaburzeniami czucia głębokiego mogą mieć trudności z rozróżnieniem położenia części ciała w przestrzeni i z prawidłowym ocenianiem siły nacisku. Może to prowadzić do trudności z pisaniem, rysowaniem lub wykonywaniem innych precyzyjnych czynności ruchowych. Zaburzenia czucia głębokiego mogą także objawiać się nadmierną ruchliwością lub nadwrażliwością na bodźce dotykowe.

Czy moje dziecko ma zaburzenia czucia głębokiego?

Trudno jest stwierdzić, czy dziecko ma zaburzenia czucia głębokiego bez wizyty u specjalisty i przeprowadzenia odpowiednich badań. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć tego rodzaju zaburzenia, zgłoś się do terapeuty integracji sensorycznej.

Dołącz do nas!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Workszop zgodnie z polityką prywatności.

Paulina

Leave a Reply